Použitím stránky súhlasíte s využitím cookies na analýzu a prispôsobený obsah. Viac informácií

Blog

Ako mi Greenpeace pomohol v podnikaní alebo čo ťa v škole neučia

25

V lete minulého roka mi moja milovaná doktorka oznámila smutnú správu. Už som moc stará na to, aby som bola jej pacientkou. Poobzerala som sa po čakárni plnej kojencov a dala som jej za pravdu. Vo veku 28 rokov som potrebovala dospeláckeho doktora! Poradila mi staručkého doktora B v centre mesta. Rozumej – takého, čo nepredpisuje antibiotiká na škrabanie v krku a naozaj ťa chce vyliečiť.

Nuž zavolala som, aby som sa u neho zaregistrovala. Na moje veľké prekvapenie ma Dr.B odmietol. Vraj má už plno. Tu by aj celá story končila, keby som nemala veľkú dávku asertivity, ktorá mi v živote v mnohom pomohla. A tak som na jeho argumenty o veľkej vzdialenosti do mesta povedala, že za dobrým doktorom pôjdem aj dva dni pešo. Spomenula som meno doktorky, ktorá ho doporučila. Po chvíli som ho presvedčila a odvtedy som jeho najmladšou a veľmi spokojnou pacientku.

Ak máš 15 či 20, možno sa téme zdravia toľko nevenuješ, ale choď niekedy doprovodiť babku do slovenskej nemocnice a uvedomíš si, aké dôležité je zabezpečiť si dobrú starostlivosť čím skôr.

Ako by si sa zachoval, ak by ťa kvalitný doktor, ktorého nutne potrebuješ, odmietol? Poslušne, ako ťa v škole učili, by si zložil telefón? A išiel k priemerného doktorovi, aj keď ide o tvoje zdravie? A ako zvládaš presvedčiť rodičov, aby ťa pustili na výlety? Dokážeš dvihnúť ruku a povedať učiteľovi, že si absolútne nerozumel ničomu, čo posledných 40 minút na hodine vysvetloval?

Tento blog je venovaný téme soft skills, teda mäkkých zručností. Na škole sa zväčša neučia, doma prežívaš s pasivitou a komunikačné zručnosti či asertivitu si nemáš ako vypestovať. Aspoň si to myslíš. Alebo ani nevieš, na čo by ti to v živote bolo. Veď hlavný je vysokoškolský titul, nie?

Nuž, soft skills potrebuješ nielen pre prácu, ale hlavne život samotný. Určite poznáš spolužiakov, ktorí vždy “ukecajú” učiteľku a tá im vyhovie. Alebo poznáš takých, ktorí nič nevedia, ale dokážu sa prezentovať ako najšikovnejší v triede. Alebo takých, ktorí stíhajú školu, brigády aj krúžky. Práve takí majú zvládnuté mäkké zručnosti a pokiaľ ich skombinujú aj s reálnymi poznatkami z nejakej oblasti, o úspech v živote majú postarané.

Vedieť sa predať zamestnávateľovi, zmenežovať si čas na všetky potrebné povinnosti aj zábavky, zistiť si všetky potrebné informácie, pozvať cudzieho chlapca/dievča na ulici na rande alebo presvedčiť policajtov, aby vám nedali pokutu. To všetko sú benefity, ktoré zažíva komunikatívny asertívny človek a prepláva si životom akoby nič. Chceš byť tiež jedným z nich?

Mnohí sa s tréningami mäkkých zručností stretávajú až v práci, kde im ich zamestnávateľ musí platiť v plnej výške. V tom veku už máš často tak zaužívané správanie, že je ťažšie ho zmeniť. Začni si cvičiť tieto vlastnosti čím skôr. Nedostatok peňazí či času sú trápne výhovorky. Kluby Toastmasters, debatné krúžky, bezplatné ebooky a videá, množstvo dobrovoľníckych či stážistických ponúk poskytujú skvelé príležitosti na budovanie tvojho lepšieho JA. Niekedy stačí ísť backpackovať s kamošmi po Európe. Keď budete stratení niekde v Španielských horách, pasivita vám určite nepomôže!

Do dnešného dňa vďačím o.i. dobrovolníckym aktivitám pre Greenpeace. Oslovovať v 14tich rokoch neznámych ľudí na ulici v kostýme tigra a presviedčať ich, aby podpísali petíciu si vyžadovalo vyjsť zo zóny komfortu, byť asertívna a trénovať si komunikáciu s rôznymi typmi ľudí. Aj vďaka tejto skúsenosti nemám dnes problém zdvihnúť telefón a zavolať 20 neznámym manažérom denne a ponúknuť im naše produkty a služby. Nemám problém sa rukami nohami dohovoriť s negramotným taxikárom v Indii (true story!). Nemám problém sa postaviť pred 350 ľudí a prihovoriť sa im do mikrofónu. Nemám problém spraviť chybu či vyrobiť úplny trapas, pretože som ich už zažila toľko, že to beriem ako normálne a ľudské. Nemám problém zobrať svoj osud do vlastných rúk a nečakať pasívne, kým ku mne príde ponuka na prácu či noví kamaráti. Život je totiž plný príležitostí, ktorí tí pasívni a nemí zmeškajú.

Spíš si, čo by ti v terajšom každodennom živote pomohlo a čo sa potrebuješ naučiť. Poobzeraj sa po krúžkoch, brigádach alebo dobrovolníckych aktivitách, ktoré ti pomôžu. Ak sa potrebuješ naučiť komunikovať, uprednostni brigádu predavača pred dokladaním tovaru. Ak ide o time management, zapoj sa do väčšieho školského projektu. Identifikuj, kde máš medzery a začni na tom pracovať. Success Academy kapitoly a my- mentori sme tu na to, aby sme ťa nasmerovali a pomohli, tak neváhaj spraviť prvý asertívny krok :-)

Pripravila: Martina Vyskočová, Majiteľka MVAkadémie - manažérska vzdelávacia akadémia.