Použitím stránky súhlasíte s využitím cookies na analýzu a prispôsobený obsah. Viac informácií

Blog

5 skvelých dôvodov, prečo sa naučiť po anglicky

24

Okrídlená fráza hovorí, že koľko jazykov vieš, toľkokrát si človekom. To je síce pekné, ale čo ak si uveril presvedčeniu, že nemáš talent na jazyky? Poviem ti preto hneď na začiatku, že ani ja ten špeciálny talent nemám, ale vďaka mojej tvrdohlavosti, ako aj trpezlivosti mojich učiteľov som sa dokázala naučiť plynule po anglicky. Keby som mala napísať list môjmu mladšiemu Ja a vysvetliť mu, prečo tá drina fakt stojí za to, napísala by som si, že plynulá znalosť angličtiny mi pomôže ...

#GetAJob

Možno si povieš, že si nájdeš prácu, v ktorej nebudeš potrebovať angličtinu. Je to tvoja voľba a máš na ňu právo. Prečo si však zatvárať dvere ku príležitostiam? A nie, nedoučíš sa angličtinu nejakou super metódou za pol roka plynule a už vôbec nie na biznis úrovni. Učenie sa je proces a ako taký chvíľu trvá. Slovná zásoba, gramatika, hovorenie, písanie, porozumenie hovoreného slova, to všetko dohromady tvorí jeden celok, ktorý na svoje plné rozvitie potrebuje čas a prax. Radšej s učením začni skôr ako neskoro a buď pripravený na šance, ktoré tým, ktorí jazyk nevedia, unikajú.

#YourPersonalBrand

Kde chceš byť o päť rokov? Áno, tá blbá otázka z pohovorov, ktorá je každému na smiech. Čo keby si sa ale naozaj zamyslel, kde chceš byť a čo chceš robiť? Tvoj zajtrajší úspech závisí od tvojej prípravy dnes. Pri získavaní verejnej reputácie ti môžu skvele poslúžiť sociálne siete, najmä LinkedIn. Vytvor si svoj profil v angličtine, prihlás sa na odber článkov z oblasti, ktorá ťa zaujíma, sleduj, čo píšu lídri a úspešní ľudia. A diskutuj. Prirodzene, po anglicky a pokiaľ možno ako profesionál. Ak neplánuješ zamestnať sa, ale v hlave sa ti rodí skvelý biznis plán, o to viac sa potrebuješ zviditeľniť a dlhodobo budovať svoju značku. Ako chceš, aby ťa poznal svet?

#YourKnowHow

Ten, kto robí to isté čo všetci ostatní, dosiahne to isté, čo všetci ostatní. Ak čakáš od života viac, potrebuješ byť lepší a aktívnejší. Isto si si už všimol, že Slovensko kopíruje trendy zo západnej pologule. Ako by sa ti páčilo sledovať nový trend už pri jeho zrode? Na zahraničných  portáloch a fórach získaš informácie skôr než ich publikuje domáca žurnalistika a môžeš s tými informáciami naložiť tak, aby ti pomohli splniť tvoje sny. Ale samozrejme, na to musíš vedieť po anglicky dosť dobre na to, aby si sa netrápil so slovníkom v ruke, o mimoriadne chybných prekladoch z google prekladača nehovoriac. Všetko, čo vieš, je tvoj kapitál.

#YourNetwork

Existujú všelijaké hodnotiace skóre, ale jedným z dôležitých meradiel úspechu je vplyv, aký máš v rámci komunity. Ten je priamo úmerný množstvu a kvalite priateľov a biznis známych, online rovnako ako offline. Známy biznisman a autor motivačnej literatúry Randy Gage napríklad tvrdí, že tvoj úspech a finančná situácia je priemerom úspechu a bohatstva piatich ľudí, s ktorými sa najčastejšie stretávaš. Dnes je naozaj jednoduché vytvoriť virtuálne priateľstvá alebo záujmové skupiny bez ohľadu na krajinu, v ktorej človek žije. Cieľom takýchto skupín či vzťahov je vzájomná výmena informácií a hľadanie synergií. Kvalitný sieť kontaktov sa však tiež nerodí zo dňa na deň, ale potrebuje čas na vybudovanie vzťahov, ako aj etablovanie tvojej osobnej značky.

#YourLife

Chceš cestovať, zažiť dobrodružstvo a splniť si nejaký sen? Áno, sú krajiny, kde ti bude angličtina užitočná ako Eskimákovi chladiaci box. Ale zase je množstvo krajín, kde sa s tebou ľudia budú baviť len po anglicky a radi! Ak stráviš pár týždňov v Anglicku, do konca života budeš rozumieť britskému humoru. Zažiješ kopu srandy v kine, lebo často sa budeš smiať len ty a pár ľudí, ktorí nie sú odkázaní na titulky. Môžeš sa nechať nahovoriť na medzinárodnú súťaž v písaní knihy. Síce nevyhráš lebo ju neodpíšeš, ale spoznáš super ľudí a naučíš sa od nich kopu zaujímavých vecí a životných príbehov. Alebo sa môžeš prihlásiť na on-line kurzy a študovať zadarmo a z pohodlia domova pre mňa za mňa aj programovanie alebo históriu umenia či myšlienkové mapy.

Samozrejme, poznáme len prítomnosť a nevieme, ako by sa náš život odvíjal, ak by sme nejaké rozhodnutie urobili inak. Vždy je však lepšie niečo vedieť a nemusieť to použiť, ako nevedieť a potrebovať. Mojim učiteľom (aj mojej tvrdohlavosti) som vďačná za vytvorenie príležitostí, ktoré by ma bez znalosti angličtiny minuli.

Toto je môj príbeh. Ale čo ty? Aký je tvoj sen? Aké príležitosti si chceš vytvoriť?

Pripravila: Martina Javůrková, Majiteľka vzdelávacej spoločnosti Dimensions s.r.o.